2011-2012

GHS GIRLS SOCCER
Congratulations to the Girls Soccer Team for advancing to the WIAA State Semi-Finals with a 3-0 victory over Neenah Thursday night.

The Hawks return to action at 8 PM Friday vs. Madison West.  The game is played on the Time Warner Cable Field at Uihlein Soccer Park.  Tickets are $7.  

Good Luck to Coach Arnold and team



GHS GIRLS SOCCER

The GHS Girls Soccer team defeated Cedarburg 5-2 on Saturday evening and have qualified for the WIAA Division 1 State Tournament.
 
The Girls will take on Neenah, in Thursday's Quarterfinal Matchup, at 7pm at Uihlein Soccer Park in Milwaukee.
 
This is the 5th consecutive year the girls have made it to the State Tournament!
 
GO HAWKS!!


GHS TRACK & FIELD

Congratulations to the GHS Boys Track & Field team, as they capped off a very successful season with a 5th place overall finish (out of 63 schools that qualified athletes for the Division 1 state meet) at this past weekend's WIAA State Divsion 1 Track & Field Meet....
 
*Jason Zahn won the State Championship in the Discus (and was 2nd in the Shot Put)
*The 4 x 400 Relay team (Marcus Hill, Kevin Wegner, Patrick Tobianski, Erick Huertas) finished 3rd
*Zack DeBuhr finished 6th in the 200 meter dash
 
Also.. the GHS Girls Track & Field team, completed their most successful season in years at State.  During the course of this season the Girls were:
 
**North Shore Conference Indoor Meet Champions
**WIAA Regional Champions
 
Scoring for the Black Hawks at the State Meet were:
 
*Cathy Brunette, finishing 5th in the 100 meter hurdles
*The 4 x 100 relay team (Emily Schreiner, Cathy Brunette, Anya Dillahunt, Sara Grange) finished 7th
*The 4 x 400 relay team (Katelyn Gallun, Anya Dillahunt, Hannah Weber, Sara Grange) finished 6th
 
CONGRATULATIONS TO BOTH THE BOYS & GIRLS TRACK & FIELD TEAMS!


GHS TRACK & FIELD

Best of luck to the GHS Boys and Girls Track & Field teams, as they are headed to the WIAA Division 1 State Track & Field Meet, which will be held both Friday, 6/1/12, and Saturday, 6/2/12, at UW-LaCrosse.
The following athletes will be representing GHS at the State Meet:
CATHY BRUNETTE
ZACH DeBUHR
ANYA DILLAHUNT
KATELYN GALLUN
SARA GRANGE
CARRIE HERIAN
MARCUS HILL
ERICK HUERTAS
WILLIE McELLIGOTT
RACHEL SCHMITZ
EMILY SCHREINER
PATRICK TOBIANSKI
HANNAH WEBER
KEVIN WEGNER
JASON ZAHN

EARTH WALK AT JFK
The annual Ecology Runner Kids JFK Elementary School Earth Walk effort was a huge success. Some 250 students and teachers cruised the streets cleaning each and every piece of litter in their path. 

Afterwards, five 32-gallon Rubbermaids were filled to the brim. That, on top of our 15-gallon bucket discovery. Well done, JFK!


GHS PHOTOGRAPHY STUDENTS HONORED 
This week five Grafton High School students were selected as some of the most talented photographers in the country by the Photographic Society of America. Grafton also had the HUGE privilege of having more photos accepted than any other school in the nation!

The students honored include:
Destinee Thomas
Kathryn Hafemann
Lauren Stippich
Megan Leonard
Naomi Shelvik

Kelly Cassel also received an honorable mention for her photograph. 

The honored students work will be flown to San Francisco to be shown in the PSA International Conference and also published on the PSA website. Congratulations to all of our very talented GHS Photographers! 


GHS BAND
STATE SOLO & ENSEMBLE MUSIC FESTIVAL RESULTS
UW-MILWAUKEE, SATURDAY, APRIL 28, 2012


2nd place at State

Trombone solo: Adam Kahmann
Piano solo: Rachel Burczyk

1st place at State
French horn solo: Katie Seybold
Trombone solo: Rachel Burczyk
Drum Set solo: Ben Cleppe
Drum duet: Ben Cleppe & Alex Wilmanns

French Horn Choir: Greg Boos, Katie Seybold, Eric Czuczor, Alina Dillahunt, Jordan Schmitz, Kayla Borden, Danny Pfeiffer

Brass Quintet: Kenton Scheel, Sean Gasiorowski, Katie Seybold, Rachel Burczyk, Adam Kahmann

Brass Ensemble: Sean Gasiorowski, Lauren Gilstrap, Jamie Karrels, Kenton Scheel, Danny Pfeiffer, Aaron Roesselet, Greg Boos, Katie Seybold, Eric Czuczor, Alina Dillahunt, Jordan Schmitz, Kayla Borden, Adam Kahmann, Nick Bartz, Kaitlyn Brooks, Rachel Burczyk, Danny Potter, Michael Zager, Alex Olsen, Jacob Eichhorn

Saxophone Choir: Lisa Borden, Michelle Guddeck, Logan O’Brien, Katie Canepa, Angie Roller, Ben Hanley

Percussion Ensemble: Alex Davis, Carli Holzer, Zoe Schwartz, Jordan Sisley, Heidi Bauer, Alex Wilmanns, Eddie Ahrenhoerster, Tyler Longoria, Katie Miller, Kylene Wright, Joe Docter, Ben Cleppe, Robert Olds, Troy Rummell

In addition, each State Solo & Ensemble judge is allowed to nominate two soloists as exemplary.  Rachel Burczyk and Katie Seybold were both recognized with this award.

CONGRATULATIONS TO ALL!


DECA NATIONAL CONFERENCE
Christine O'Neil was elected to Central Region Vice President for DECA at the National Conference in Salt Lake City, Utah yesterday, 5/1/12. 
This is Grafton's first national officer! CONGRATULATIONS CHRISTINE!


GHS ART WINNERS
On Friday 4/27/12, Grafton High School Art Department took the first ever GHS Art Team to the State-wide Visioneer Design Challenge at UWM.  Our 8 students competed in Graphic Design, Digital Photography, Game Design, Fashion Design and Web design.  
For the long challenges, taking home a first place in Graphic Design: Alison Galarza and Morgan Conley.  First places in Digital Photography come home with Kelly Cassel and Mariah Fox.  Fashion Design first place goes to Caroline Holzer, and in Game Design, first place goes to Noah Rotter.  Naomi Shelvikplaced second for her long challenge in digital photos and Shelby Lange took home a third place in the tough competition of Web design.  
For short challenges, (these are given to the competitors at the challenge for development the second part of the day), Alison Galarza and Morgan Conleyswept first in Graphic Design,  Kelly CasselMariah Fox and Naomi Shelvik in Digital Photos, Noah Rotter in Game Design and Caroline Holzer in Fashion Design.  
What a great first showing for Grafton High School!  Yeah Team!


JLMS FUTURE FORECASTER
Last week the 6th grade students at JLMS took part in Weather Day at Miller Park.  As part of this day the TMJ Storm team recognize students as Future Forecasters based on essays written by their teachers that demonstrate their excitement in learning science.  This year from the 11,000 kids in attendanceAlex Pavelic was picked as one of the 2 future forecasters this year.  It was a very exciting time for his classmates, his family and especially himself.
   


GHS GIRLS TRACK TEAM

Congratulations to the GHS Girls Track Team, as they won the North Shore Conference Indoor Track & Field Meet, held at Cedarburg High School last night. 
The girls had a score of 100 points (Germantown was 2nd with 80 points).
This was the first GHS Track/Field Conference Championship since they won the NSC Outdoor meet in 1987.


GHS ART STUDENTS WIN AWARDS
Grafton High School Art Department is pleased to announce exceptional recognition for art students in two separate art shows.  
Last Friday, March 30, Six GHS art students were acknowledged in Madison for their pieces being shown at our Capitol.  Rebecca Blau, Danielle Jerjevic, D. Foster, Natalie Crandall, Josh Weissinger and Samantha Reitter made outstanding showing.  Natalie Crandall received the Sax Arts Award, and Josh Weissinger received a W.T. Grant Award, which means his piece will be shown at venues throughout the State, as well as the 2012 Wisconsin State Fair. 

On Sunday, April 1, eleven GHS art students won ribbons and recognition at the Ozaukee County Art Show.  They are: 
Emily Marie Wilms
Catherine Lundgrn
Danielle Jurjevic
Ashley Tansky
Hannah Dehne
Rob Fugate
Megan Leonard
Haily Martyn-Dow
Katelyn Zarem
Amanda Chmie
Taylor Gall


SCHOLASTIC ART & WRITING AWARD of 2012
The Grafton High School Art Department is pleased to announce that senior,Rebecca Blau, has earned national recognition in the Scholastic Art & Writing Awards of 2012, presented by the Alliance for Young Artist and Writers!  Rebecca has been identified by a panel of professional artists and writers as one of the most talented young artists in the nation.  This year, 200,000 works of art and writing were submitted, while only the top 1,500 have been recognized at the national level. Rebecca, along with her teacher, Ms. Gorra-Patek, has been invited to attend the ceremony at the World-famous Carnegie Hall in June, as well as, participate in a number of showcase events at the New School of Design at Parsons in New York City.  Rebecca’s art work will also be shipped to New York to be shown along with the pieces of a select group of the top young artists. Grafton High School can be proud to have Rebecca represent our school at this year’s National Scholastic Art & Writing Awards.  


John Long 7th Grade Boys A Basketball Team Undefeated
 
The John Long Middle School seventh-grade A boys basketball team finished its season with an undefeated record of 15-0; the first boys A basketball team in school history to complete a season undefeated!  The team outscored its opponents by an average score of 46-16.  The team included coach Lindsey Schreurs, Tanner Autey, Jake Bennett, Jack Birch, Billy Buschman, Logan Hilgart, Carson Klaus, Matt Orlowski, Jake Pedersen, Justin Peters, Matt Silasiri, Ryan Stachurski and Jacob Wilkin.  Great Job boys!


Job Olympics 
Congratulations to the members of the GHS Job Olympics team who competed at Concordia University.  All participants earned medals, had fun and represented Grafton very positively.

1st place winners:  Ty Bajurny, Tony Carini, Benjamin Oberst, Autumn Roso, David Stone and Jacob West.

2nd place winner:  Cody Bublitz

4th place winner:  Katie Helm


National Junior Honor Society - John Long Middle School
John Long Middle School is proud to announce the newest members of its chapter of the National Junior Honor Society!  The following students, by decision of the NJHS Faculty Council, have been selected as members of JLMS NJHS.  All have demonstrated scholarship (cumulative GPA of 3.5 or higher) and evidence of community service, as well as other qualities including character, citizenship, and leadership and/or leadership potential.  In addition to these characteristics, all students participated in numerous school and/or community activities.  Please congratulate them on their achievement and encourage their development as student leaders and role models in our learning community.

The official induction ceremony will be held on Thursday, March 8, 2012, at 6:00 p.m., in the large gym at John Long Middle School.  All are invited to attend this celebration of our outstanding students.

Over the past year, the JLMS chapter of NJHS raised over $1500 for the American Red Cross to help out tsunami and tornado victims, made cards for nursing home residents, and collected food and winter apparel for Family Sharing.  Students are currently in the process of raising money to donate to Hallmark's "Storybooks for Soldiers" and planning both a stuffed animal toy drive and a school-wide door-decorating contest in honor of Memorial Day.

Grade Six—Class of 2018

 

Grade Seven—Class of 2017

Grade Eight—Class of 2016

 

New Members

Evan Agnew

Michael Anciaux

Grace Aspenson

Amanda Boll-Barbeau

Ian Bould

Abigail Cibulka

Peter Danner

Sophia De La Pasqua

Sophia Didier

Adrik Esselmann

Matthew Fischer

Olivia Forsheé

Gretchen Geiser

Jenna Grandinetti

Abby Hillner

Grace Ingham

Joie Isaacson

Alyssa Jobe

Mackenzie Kerr

Faith Kettenhoven

Cole Kintzele

Jenna Klos

John Kluck

Alaina Knier

Katie Knott

Katie Lamb

Katelyn Lanctot

Allyssah Lanza

Sarah Mentzel

Carly Olsen

Malayna Oswald

Isabella Parins

Alex Pavelic

Jack Pawlak

Tyler Rieck

Summer Schmitt

Sarah Schmitz

Gabrielle Sparapani

Erika Stielow

Lauren Stielow

Zachary Taylor

Brook Uihlein

Lindsey Underwood

Victoria Wallock

Ian Walton

Jimmie Zhong

 

New Members

Colleen Holloway

Ahna Manz

Zainab Manzoor

Nichole Marth

Alan Olivas

Maria Olson

Second Year Members

Jack Birch

Joe Brown

Noah Chopp

Brittany deGroot

Cassandra Garza

Erin Hogan

Michael Hogan

Ryan Hogan

Elizabeth Huettner

Megan Klos

Brianna Luettgen

Abbey Monreal

Hailey Monreal

Eryn Nielsen

Madison Norton

Hayden Proefrock

Quinton Riddle

Ian Schermer

Matthew Starr

Isabelle Teich

Kylie Tomashek

Kayla Tsui

Abigail Valerius

Ally Wade

Gillian Waskiewicz

 

New Members

Ella Aspenson

James Cooper

Julia Kluck

Cassidy Klug

Benjamin Mason

Axel Olivas

Sydney Struck

Isaiah Voss

Sara Zimmermann

Second Year Members

Rachel Balistrieri

Sam Bucheger

Monica Geiser

Katie Hunt

Spencer Knier

Erin McCann

Liam Pfleger

Maggie Reske

Emily Welsh

Third Year Members

Evan Bernd

Anshul Bhatnagar

Taylor Bould

Adele Danner

Kaitlyn Ewe

Hailey Hacker

Sydney Kahn

Sophia Kallas

Lilly Kaplan

Jarred Kettenhoven

Kayla Kintzele

Matt Koepke

Kaitlyn Larson

Chloe Lichosik

Adam Lukas

Molly Lutz

Bryce Mann

Angela Marz

Alexandra McKelvey

Emily Mueller

Michael Rathke

Emma Roscoe

Maureen Tomashek

 




Grafton Public School Students Celebrate
Youth ArtMonth
During the month of March
Grafton Public School Students have art work on display at the following locations:
Badger Optical - Grafton Village Center
Big Apple Bagels - 1961 Wisconsin Ave
Grafton Ski and Cycle - Grafton Village Center
Grafton Village Hall - 806 Badger Circle
North Shore Bank - 2301 Wisconsin Ave

If you stop by to see the art work please thank the retailers for hosting!

GHS Girls Basketball
Congratulations to Coach Bob Maronde and the GHS Girls Basketball Team, who concluded their regular season last evening with a 64-25 win over Milwaukee Lutheran, giving them a 12-2 Conference Record (18-4 overall) and a share of the North Shore Conference Championship (with both Nicolet & Whitefish Bay).
 
The Girls begin Regional play with a home game next Friday @ 7:00pm
 
GHS Girls Varsity Basketball Team:

Zoie Bauer
Rachel Ruona
Sam Smith
Haley Orlowski
Lauren Lennon
Amanda Hunt
Sam Gosewehr
Kayce Scherzer
Tess Safstrom
Kimmi Schacht
Hannah Eichler
Lina Wilson

  

GHS CHEERLEADERS WIN STATE CHAMPIONSHIP! 
The GHS Competition Cheerleaders won the WACPC State Championship in Madison on Saturday, February 25th at the Alliant Energy Center.  More Information on the competition may be found at http://www.wacpc.com/ 


GHS Cheer
Congratulations to the GHS Competition Cheer team, who won their Regional Competition on Saturday, and will compete in the WACPC State Competition in Madison this Saturday, February 25th.

The members of the team are:
Emilee Daehnert
Clairissa Alexander
Natalie Crandall
Katelyn Gauger
Carly Wisth
Breanna Vey
Annlya Knauer
Kayla Armstrong
Abbee Daehnert
Jacqueline Luy
Alyssa Wojciechowski
Rachel Weidner
Darian Howard
Tori Alexander
Mykayla Silva
Lauren Brunnquell


Best of Luck this weekend!


Advanced Accounting at GHS
If you would like to see what the Advanced Accounting students competed in yesterday, here is a news clip:  http://fox6now.com/2012/02/16/32-teams-of-high-school-students-take-part-in-business-challenge/.
If you watch closely, you will see the back heads of Kevin, Stephanie, and Abby right when the clip begins!

Sandy Giuliani
Business & Information Technology
Grafton High School


GHS Boys Swimming & Diving team 
Congratulations to Coach Mark Minz and the GHS Boys Swimming & Diving team, who finished 9th at the WIAA Division 2 State Meet, on Friday in Madison!
 
Al Nennig is the State Champion in the 50 Freestyle, and was 2nd in the 100 Breaststroke.
 
The 200 Freestyle Relay team of Kieran Paddock, Ben Gosselin, Brad Kempka and Al Nennig finished in 3rd place, and those 4 also finished 8th in the 400 Freestyle Relay (both school records)
 
Divers Zach Greenwood and Killian Mielotz finished 6th and 16th place respectively.
 
Brad Kempka finished 11th in the 100 Freestyle.
 
Congratulations on a great State Meet!


JLMS Technology Education News
This quarter's structural forces static test produced two new records and five exemplary designs!
Nate O'Neal and Bob Burger set a new holding record with 29 textbooks on their 5oz. straw and pin structure!!! (each book weighs between 4lbs. 7oz. and 4lbs. 10oz. - so their 5oz. structure held approximately 2001oz. - 400.2 times its own mass! WOW!)
Tigran Ovsepyan and Jared Deck set the record for the lightest tower ever to hold the four textbooks with a slender structure weighing barely 1oz.!

Students with accolades for unique/structurally exceptional designs are:
Ally Wade and Sydney Ward for their lightweight (1.75oz.) inverted cylinder design - simply beautiful!
Nate O'Neal and Bob Burger for their welded column laminate structure (5oz.)
Tigran Ovsepyan and Jared Deck for their minimalist truss structure (1oz.)
Hailey Monreal and Zainab Manzoor for their snowflake column structure (2oz.)
Mackenzie Dressel & Keenan Leonard for their footed column structure (4oz.)
 
Please join me in celebrating their engineering skill and creativity!
  
Robin Morgan
Technology and Engineering
John Long Middle School


WIAA Division 2 State Swimming & Diving
 
The following Boys have qualified to participate in Friday's WIAA Division 2 State Swimming & Diving meet, to be held at UW-Madison:
 
Zach Greenwood (Diving)
Killian Mielotz (Diving)
Al Nennig (50 Freestyle, 100 Breaststroke, 200 and 400 Freestyle Relay)
Brad Kempka (100 Freestyle, 200 and 400 Freestyle Relay)
Ben Gosselin (200 and 400 Freestyle Relay)
Kieran Paddock (200 and 400 Freestyle Relay)
 
At last week's Cedarburg Sectional meet, GHS placed 3rd out of 12 teams, and set school records in both relays and Al Nennig set a record in the 50 Freestyle.
 
Best of Luck on Friday.....
 
Also.... please congratulate HANNAH EICHLER, who was named the Milwaukee Journal/Sentinel Girls Basketball Player of the Week... http://www.jsonline.com/sports/preps/focus-on-girls-basketball-k145vkj-139256788.html


National Honor Society
Listed below is the membership for the Grafton High School National Honor Society.

Installation of NHS members will be Monday, March 19, 2012, at 7:00 PM in the high school auditorium.  A short reception will follow.  We hope you can join us!
2 Year Senior Members

Alexander, Clairissa                 

Birch, Grace                           

Blum, Alexandra                        

Borden, Lisa                           

Canepa, Katelyn                                            

Crandall, Natalie

Gall, Taylor                           

Gasiorowski, Sean                      

Gilstrap, Lauren                       

Hafemann, Kathryn                      

Hemley, Isabel                         

Hertel, Katelyn                        

Konzen, Emma                           

Lorge, Amanda                          

Marx, Amanda                           

Mullens, Lucas                         

Norgord, Kayleigh                      

O'Neil, Christine                      

Pfaffenroth, Lauren                    

Volkmann, Emily                        

Zarem, Katelyn                         

Zylka, Sarah

New Junior Members

Megan Alascio

Courtney Bernd

Kaitlyn Brooks

Jaime Brown

Rachel Burczyk

Billy Depies

Amber Ducheny

Jason Eggold

Lelaina Evans

Emily Ewe

Robert Fugate

Benjamin Gosselin

Karley Gosselin

Sara Grange

Anna Hauer

Madelyne Huibregtse

Brad Kempka

Ana Mercado

Brady Palubiski

Alisebeth Sandoval

Emma Saunders

Kenton Scheel

Kayce Scherzer

Katherine Seybold

Franke, Rose (inducted fall 2011 @ KMLHS)

New Senior Members

Kimberly Bader

Benjamin Cleppe

Justin Dowling

Aaron Gilstrap

Corey Janssen

Jamie Karrels

Kimberlee Schacht

Emily Schreiner

Zoe Schwartz

Breanna Vey



MSO Young Artist Competition
Katherine Seybold, Junior at GHS placed as one of the 6 finalists in the Milwaukee Symphony Orchestra's Young Artist Competition on Saturday, 1/28/12. She earned the honor of sitting first chair at the Milwaukee Symphony's March 2nd concert alongside the symphony members. 


GHS Dance Team Advances to State 
On Saturday, January 28th, the GHS Dance Team took second place in regionals and will now advance to the WACPC State Dance Competition on Saturday February 4th in LaCrosse.  Congratulations and good luck to Abby Dowty, Emily Gauger, Maria Destrampe, Brionna Kinnunen, Emily Knott, Stephanie Kraus, Kimmie MacGregor, Toria Marsh, Emily Nielsen, Megan Pawlak, Marlaina Perelshtein, Amelia Pfleger, Liesel Pfleger, Annie Roensch, Ashlee Spann and Maddie Waskiewicz.


GHS Cheer Team 
GHS's Competition Cheer Team took 1st in the small varsity division at the Milwaukee Bucks 27th Annual Cheer Coompetition held on Jan.15 at Wisconsin Lutheran College.  The team includes Abbee Daehnert, Lauren Brunnquell, Rachel Weidner, Mykayla Silva, Tori Alexander, Darian Howard, Emilee Daehnert, Breanna Vey, Clairissa Alexander, Annlya Knauer, Jaqueline Luy, Carly Wisth and Kayla Armstrong.  The team coaches are Cari Grabow and Beth Anderson.  Way to go girls!


Red Ribbon Campaign Winners
The first and second place 2012 Red Ribbon Campaign theme winners are Erika Stielow and Kaitlyn Senczyszyn respectively. 

From Starting Point of Ozaukee: 
"The first place theme, which will be used by Grafton students to design the 2012 Red Ribbon Week poster, is:  "Take a Stand for a Drug-Free Land" which was submitted by Erika Stielow from John Long Middle School.  The second place theme was "Plug Yourself Into Healthy Choices" which was submitted byKaitlyn Senczyszyn from Kennedy Elementary."  The themes were selected 1st and 2nd from the 316 ideas submitted by 7 different schools. 

Congratulations to Erika and Kaitlyn! 


Bots IQ Competition
On November 12th, 2011 the GHS Robohawks competed at the Bots IQ competition. The team consisted of Jon Lindeman, Corey Bucholz, Logan Klug, Bryce Klug, Mitchell Maxwell, and Matthew Stone. This young group competed well and learned a lot. Their robot's name was "H.E.B.Q" short for "Hey everybody be quiet!" 


WIAA Div. 2 State Girls Swim & Dive
The following girls will be representing Grafton High School at Friday's (November 11th) WIAA Division 2 State Girls Swim & Dive Meet at UW-Madison:
 
DIVERS
Paige Schommer
Katelyn Zarem
 
SWIMMERS
Kaitlyn Brooks
Caitlin Hanney
Stephanie Haebig
Rachel Hauer
Katelyn Gallun
Samantha Senczyszyn
Anna Hauer
Emma Saunders


Red Ribbon Week Theme
JLMS 6th grader, Katie Lambdesigned this year's red ribbon theme.  "The Choices You Make, Make You." 


UW-Milwaukee Honors Band Festival
Congratulations to the following 8th grade band students who took part in the UW-Milwaukee Honors Band Festival: Anshul Bhatnagar, Evan Bernd, Bailey Bodart, Jimmy Cooper, Andrew Hafemann, and Maria Salm

Website by SchoolMessenger Presence. © 2017 West Corporation. All rights reserved.